Többet árt, mint irt?

A Városunkért Közösen Egyesület és a Lovas Kikötő táj-érték-közösség  nyilvános ismeret-terjesztő szakmai fórumot szervezett a Balatonalmádi Pannónia Kulturális Központ és Könyvtárban 2024. június 20-án „Többet árt, mint irt?” címmel a kémiai és biológiai szúnyogirtás kihívásairól, ellentmondásairól és lehetséges megoldásairól.

A rendezvény szervezésével az volt az egyik célunk, hogy Balatonalmádi Város Önkormányzatának képviselőtestülete határozatban köteleződjön el a kémiai szúnyoggyérítés gyakorlatának megszüntetése mellett. A város példája nyomán további eredménynek azt tartanánk, ha a Balaton teljes térségében megszűnne a jelenlegi gyakorlatban megvalósuló vegyszeres beavatkozás.

Fő céljaink között fogalmaztuk meg a lakossági tévhitek eloszlatását és a tájékoztatást a kémiai szerek használatának egészség-, valamint a körülöttünk lévő élővilágot károsító hatásáról. Fontosnak tartjuk hatékony biológiai szúnyoggyérítési  módszerek megismertetését, és az egyének szerepének hangsúlyozását a probléma megoldásában.

A csípőszúnyogok lárvái vízben fejlődnek. „Víz” alatt azonban nem csak a Balaton nádasait kell érteni. Több olyan szúnyogfaj ismert, melyek lárvája kis térfogatú pangó vízgyülemekben fejlődik. Minden deciliternyi ilyen tenyészőhelyről több száz szúnyog repülhet ki. Akár az Ön otthona-nyaralója közvetlen közelében is! A kis térfogatú tenyészőhelyek hatása elleni védekezés kivitelezhetetlen az Ön segítsége nélkül!



Mit tudtunk meg az előadóktól, ami Önnek is fontos információ?

Csiba Rebeka biológus, a Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratóriumának munkatársa arra hívta fel a figyelmet, hogy az egyoldalú kémiai kezelések helyett nagyobb hangsúlyt kell helyezni a megelőzésre a lakosság aktív bevonásával.

Dr. Trájer Attila János a Pannon Egyetem Fenntarthatósági Megoldások Kutatócsoport-jának tagja előadásában tévhiteket cáfolt meg. Így nem igaz, mondta, hogy a betegségek a vérszívás során vételezett vér visszaöklendezése útján terjed, valamint, hogy a szúnyogok terjeszthetnek betegségeket, de szerencsére szúnyogok által terjesztett járványról nem beszélhetünk hazánkban.

Szinai Péter a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi ökológusa a balatoni szúnyogkérdés természetvédelmi és ökológiai vonatkozásairól tartott előadást. Kiemelte, hogy a turisztikai elvárások miatt elvégzett szúnyoggyérítések során figyelembe kell venni a természetvédelmi érdekeket, pl. gyérítés-mentes helyeket szükséges kijelölni, szelektív szereket alkalmazni, erősíteni kellene a biológiai gyérítést.

Sáringer-Kenyeres Tamás a Pannónia Központ Kft. Szúnyoggyérítési gyakorlat a Balaton térségében előadásában elmondta, hogy a Balaton térségének csípőszúnyog-faunája és tenyészőhely-térképe is elkészült, s szintén térképen ábrázolják a biológiai és kémiai gyérítés helyeit.